Ηiç bir kadın tek başına değil! | 17.2.2015

thumbnail

Dünya Demokratik Kadın Federasyonu’nun üyesi POGO Kadın Hareketi Türkiye’nin Mersin ilinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın yakın bir süre önce hunharca öldürülmesinin ardından Türkiye’de kadınların verdiği mücadeleyle dayanışma içerisinde olduğunu ifade etmektedir.

Özgecan Aslan bindiği otobüsün şoförü tarafından öldürüldü. Bu adam tecavüz teşebbüsüne karşı direnen Özgecan Aslan’ı pek çok kez bıçakladı, başına vurdu ve ardından üzerine benzin dökerek yaktı.

Türkiye’de son yıllarda kadına yönelik kötü muamele, taciz, şiddet, tecavüz ve öldürme vakalarının artış gösterdiği görülmektedir.

Türkiye Başbakanı’nın bizzat kendisi iki cinsiyetin eşit görülemeyeceklerinden söz ederken, kadın-erkek eşitliği meselesinde temel değişimlerin yapılmasına yönelik inisiyatiflerin devlet tarafından üstlenilmesi nasıl beklenebilir? Devletten kadınların sağlık ve güvenliğini savunması nasıl beklenebilir? Cenaze töreni sırasında imamın kadınlardan geriye çekilmelerini istemesine rağmen, onu dinlemeyip, en ön saflarda duran kadınlar kadınlara yönelik şiddete karşı mücadele ve adalet isteyerek, Özgecan’ın tabutunu omuzlarında kendileri taşıdı.

POGO Kadın Hareketi ve Dünya Demokratik Kadın Federasyonu olarak, kadınlara yönelik şiddete karşı mücadelede hiçbir kadının tek başına olmadığını beyan ediyoruz. Birlikte tehlikelere göğüs gerip, örgütlenerek, mücadele ediyoruz.

Dünya Demokratik Kadın Federasyonu üyesi olan bütün örgütleri Türkiye’deki kadınlarla dayanışmaya çağırıyor.

Bu mücadelede Türkiye kadınlarıyla sesimizi birleştiriyoruz. Çünkü bu mücadelede hiçbir kadın yalnız bırakılmamalıdır ve tek başına değildir.